Tisztelt Gáleg Attila!
A haszonélvezeti jog alapítása kizárólag a tulajdonos rendelkezési jogosítványai közé tartozik. A tulajdonos bármikor biztosíthat haszonélvezeti jogot más számára, akkor is, ha már az illető korábban volt haszonélvezeti jogosult az adott ingatlanon. Ilyenkor egy megállapodást/szerződést kell kötni, és ez alapján a földhivatal bejegyzi a haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba.
Amennyiben az ingatlanon már fennáll egy haszonélvezeti jog, a jogosult hozzájárulása nélkül nem szüntethető meg, illetve nem korlátozható. A tulajdonos így nem rendelkezhet önkényesen arról, hogy halála esetén a haszonélvezet másra szálljon át. (Egyébként a haszonélvezeti jog jogosultja bárki lehet, a törvényes örökösökön kívüli személy is)
Ha a tulajdonos halálának pillanatában nem áll fenn haszonélvezeti jog az ingatlanon, de valakinek a javára szeretne ilyen jogot alapítani, ezt végrendelet formájában megteheti. A végrendeletben rendelkeznie kell arról, hogy halála estén XY számára haszonélvezeti jogot kíván alapítani az ingatlan adott hányadán, vagy egészén, adott vagy határozatlan (holtigtartó) időtartamra. Ez a rendelkezés akkor is érvényes, ha nem szól az ingatlan tulajdonjogáról, ugyanis ebben az esetben az örökhagyó vagyonának/ingatlanának a végrendelettel nem érintett részét, a törvényes öröklés szabályai szerint örökölik a leszármazók, illetve a felmenők.
A haszonélvezeti jog egy bizonyos értékkel bír, amelyet törvény alapján lehet megállapítani. A haszonélvezeti jog jogosultja, ezen számított összeg után fizet öröklési (amennyiben öröklés útján válik a haszonélvezeti jog jogosultjává), vagy ajándékozási (amennyiben a haszonélvezeti jogot ingyenesen alapítják) illetéket.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd