Hozzászólások
- ilona 45433 számú kérdése
- 2013-12-29
Tisztelt Cim
Életjáradéki szerződést szeretnék kötni egy 53 m"-es tehermentes, központban lévő öröklakásra, ott lakás nélkül.
Elképzelésem szerint: szeretnék kapni egy fix összeget + havi (pl.)70.000.-Ft.-os
A 2015-ös évben hogyan emelkedik ez a 7o.ooo.-Ft-os összeg? (követi az inflációt)?
válaszát megköszönöm: Ilona
Kérdésem a következő:
- mi történik, ha egy idő után nem tudják fizetni a havi költséget.
- mibe kerűl egy életjáradéki szerződés megkötése (ügyvédi költség)?
Tisztelt ilona!
A járékjellegű fizetés változását a felek határozzák meg. Elképzelhető, hogy az inflációhoz kötik - ez általánosnak mondható - de köthető akár deviza árfolyamváltozáshoz is.
Amennyiben a díjat nem fizeti a másik fél, úgy Ön jogosult lesz a szerződés megszüntetését kezdeményezni, akár bírósági úton is, az eredeti állapot - teljes vagy részleges - visszaállításával.
Az ügylet lebonyolítása kapcsán küldök Önnek egy másik mailt, mivel ezen a fórumon nem szoktunk ajánlatot adni.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Lili 45346 számú kérdése
- 2013-11-28
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Eltartási szerződéssel kapcsolatban kérném a segítségét! 1,5 év betegség után 1 hónapja hunyt el a mostohaapukám, aki hátrahagyott egy kiskorú gyermeket. Őérte harcolunk most.
Az elhunytnak 1 testvére van. Az apukája is él, de ő már állandó felügyeletet igényel.
3 éve hetente felváltva jártunk a bácsihoz a másik testvérrel, csak sajnos közben júliusban lebénult a mostohaapukám, és őt kellett gondoznunk. Szeptemberben a másik testvér átköltöztette magukhoz a "tatát". Még azt is gondoltuk, hogy milyen kedvesek, levették addig ezt a terhet a vállunkról, amíg mi a szerettünket gondozzuk. Nem is sejtettük, hogy milyen szándékaik vannak...
A napokban megjelentek nálunk, hogy mivel már meghalt az "apukám", így vállaljuk be a "tata" gondozását mi is,ha akarunk örökséget az öcsémnek, vagy eltartási szerződést kötnek vele a házáért cserébe. Hirtelen reagálni sem tudtunk, de átbeszéltük, és igazából mivel mindenünk megvan hozzá, hiszen 4 hónapig otthon ápoltuk az apukánkat, így jeleztük, hogy megoldjuk ezt is. Ezután jött a "hideg zuhany". Kiderült, hogy ők arra számítottak, hogy össze vagyunk annyira omolva lelkileg, hogy nem vállaljuk be. Ők már jártak ügyvédnél, elkészítették az eltartási szerződést, hogy alá van-e írva, azt sajnos nem tudjuk...a mocskolódásról,sértegetésről, megalázásról már nem is beszélnék, amit művelnek velünk. Senkit (rajtunk kívül más családtagot se) nem engednek a "tata" közelébe. Hazudoznak neki, hogy mi nem tudnánk ápolni, lehet ennél furcsábbakat is mondanak, pedig a "tata" nagyon szeret minket. Minden aljasságot bevetnek, mert ők a házat akarják!!! "Meglopnak" egy törvényes kiskorú örököst, (pedig érte és helyette bevállalnánk az édesanyánkkal a gondozást),hazugságokkal ráveszik a "tatát", hogy írja alá az eltartási szerződést...
Kérdésem csak annyi lenne, hogy tehetünk-e bármit is, hogy ilyen tisztességtelen módon ne szerezhessék meg a házat, és zárhassák ki az öcsémet a majdani örökségéből?
Tisztelettel és Köszönettel: Bernát Lili
Tisztelt Lili!
Elnézést a kései válaszért, a levelező program valamiért a kéretlen levelek közé sorolta kérdését.
Amennyiben a "tata" cselekvőképes, életében maga dönt arról, hogy kivel szeretne tartási szerződést kötni. Ez ellen nem tehetnek semmit.
Tisztelettel
dr.Kollár Andor ügyvéd
6720 Szeged, Deák F. u. 2. mfsz. 7.
+36 70 250-5403
http://www.kollarandor.hu
iroda@kollarandor.hu
- László 45252 számú kérdése
- 2013-11-09
Tisztelt Címzett!
Ismételten nagyon köszönöm korábbi kérdéseimre adott válaszukat! Most azt szeretném kérdezni, hogy a folyamatban levő vagyonmegosztásra tekintettel az én 1/2 tulajdonú lakóingatlanomra is perfeljegyzést kért az alperes /nejem/ és ennek ellenére köthetek tartási szerződést a tulajdonrészemre?
Köszönettel és tisztelettel: László
Tisztelt László!
Igen, de a tulajdonszerzés csak a per jogerős ítletének függvényében válik hatályossá, azaz biztossá az eltartó számára.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Adrienn 45202 számú kérdése
- 2013-10-31
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Életjáradéki szerződés megszűnésekor (jogosult halála) az ingatlan tulajdonjogának átszállására vonatkozóan van e jogszabályban meghatározott időtartam az örökösök kiköltöztetésére, kiürítésére a szóban forgó ingatlanból?
Köszönettel: Adrienn
Tisztelt Adrienn!
Az életjáradéki szerződés nem szűnik meg a jogosult halálával, már ha a jogosult alatt a járadék nyújtóját értjük. Ha viszont a járadék jogosultját értjük alatta, úgy azért nem világos a kérdés, mert az életjáradéki szerződésnél az ingatlan tulajdonjoga már a szerződés aláírásakor átszáll a járadék nyújtójára.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- László 45191 számú kérdése
- 2013-10-28
Tisztelt Címzett!
Idős, beteg, kevés nyugdíjjal rendelkező személy vagyok, egyik napról élek a másikra, nem törődik velem senki. A feleségemmel közös lakóingatlanban élek, az ingatlan két lakrészből áll. Életközösségünk megszűnt, házasság felbontás és a vagyonmegosztás folyamatban van, mely elhúzódónak tűnik. Szeretnék tartási szerződést kötni egy rokonommal az 1/2 tulajdonomra, mert segítségre szorulok. Erre van-e lehetőségem?
Másik kérdésem az lenne, hogy melyik hatóság jogosult határozni arról, hogy az egyik lakrész kizárólagos használója lehessek?
Tisztelettel és köszönettel várom a választ: László
Tisztelt László!
A lakásrészek használata kapcsán csak Önök ,mint tulajdonosok hivatottak dönteni. Az 1/2-ed tulajdjoni hányadára - különösen ha a használati viszonyokat is rendezik - nincs akadálya a tartási szerződés megkötésének. Amennyiben a lebonyolításban a segítségükre tudunk lenni, úgy kérem, hogy keressék Irodánkat!
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Bné 45130 számú kérdése
- 2013-10-15
Tisztelt Ügyvéd Nő, Ügyvéd Úr!
A 45118 sz. alatt feltett kérdésemre érkezett válaszukkal kapcsolatban azt szeretném megtudni, hogy milyen ügyvédi költségvonzata lenne Önöknél a szerződés bonyolításának, szerződő partner szerzésével, ill. anélkül... További, hogy a szerződés létrejöttével, milyen adó terhelné Barátnőmet.
Segítségüket előre is köszönöm.
Tisztelettel, Bné
Tisztelt Bné!
Kérem, hogy ezt személyesen vagy legalább e-mailben beszéljük meg.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Bné 45118 számú kérdése
- 2013-10-13
Tisztelt Ügyvéd Úr!
73 éves barátnőm, aki az I. kerületben, egy 108 m2 lakásban lakik.... megözvegyült.
Jelentős tartozása, kis nyugdíja szükségessé teszi, hogy Életjáradéki szerződést kössön. Szerződését úgy szeretné megkötni, hogy a jelenleg, Közjegyző által 2013.július 29.-én a "Hagyatékátadó Végzés"-ben 30.240.000.- Ft értékben megállapított lakásáért kapjon egyösszegben 10 millió, s havonta kb. 100.000.- vagy 150.000.- forintot. Tekintettel arra, hogy Barátnőm beteg... ragaszkodik ahhoz, hogy a lakás tulajdonjoga, csak halála után kerüljön az eltartó tulajdonába, mert mindennemű bírósági eljárástól tartózkodna. Továbbá az eltartó 4 havi fizetés elmaradása esetén automatikusan megszünne a szerződés, oly módon, hogy az addig kapott összegeket nem fizeti vissza az eltartónak.
Az volna a kérdésem, hogy ilyen feltételek mellett köthető-e Életjáradéki szerződés.
Segítségét előre is köszönve, maradok
tisztelettel, Bné
Tisztelt Bné!
A leírtak megvalósításának jogi értelemben nincs akadálya, egy életjáradéki elemekkel vegyes öröklési szerződés valósíthatja meg a leírtak szerinti szándékot.
Amennyiben szükséges, úgy még az is elképzelhető, hogy a szerződéses partner felkutatásában is tudunk segíteni.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- K Ferenc 45063 számú kérdése
- 2013-10-02
Tisztelt Cím!
Anyósom családi házban él. Fele rész az övé. Másik fele három lánya nevén van, apjuk után egyenlő arányban örökölték. A teljes haszonélvezet anyósomé. A legidősebb lány külföldön él, a legfiatalabb helyben, de egyik sem vesz részt az ingatlan fenntartásában, sem az anyósom segítésében. Feleségem és én önálló 50-50 % tulajdonú lakásunkban élünk, de segítjük anyósom, gondozzuk a kertet, karbantartjuk a házat minden hétvégét szabadságunk vele töltjük. Én műszaki ember vagyok mindent karbantartást javítást kerti munkát megcsinálok. Anyósom szeretné ha hozzá költöznénk.
Tartási vagy örökösödési szerződésre gondoltunk. De el kellene adnunk a közös lakást, hogy kibővítsük vagy hozzáépítsünk a házhoz.
Milyen egyéb szerződésekkel lehetne az általam/lunk bevitt értéket és munkát biztosítani számunkra az ingatlan öröklésekor a másik két örökössel szemben (16,7-16,7 %), hogy az ne az ő résztulajdonuk értékét növelje?
Kivásárolhatom_e az ő részüket a szerződés megkötésekor vagy előtt, ha nem akarják?
A tartási vagy örökösödési szerződésben kizárhatók-e ők az eltartott halála után a haszonélvezetből?
Tisztelt K Ferenc!
A tartási vagy öröklési szerződéssel megszerezhetik az anyósa tulajdonrészét, arra a többiek tulajdonjogi/ötelesrész iránti igénynel nem élhetnek. Az Önök esetleges ráfordítása kapcsán Önöknek lehet tulajdonjogi igény - ráépítés címén - amit célszerű lenne minden érintettel együtt megállapodásban rögzíteni. Természetesen sor kerülhet az ingatlanrészek kivásárlására, ez jelentene végleges és megnyugtató megoldást az ingatlan szempontjából minden érintett számára.
Amennyiben a lebonyolításban az Irodánk segítségére számítana, úgy az alábbi módok valamelyikén érhet elminket. bizalmát előre is köszönöm!
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- T.Attila 44897 számú kérdése
- 2013-08-27
Tisztelt ügyvédek!
A kérdésem az lenne,van egy 88 éves bácsi akinek van fia de nem foglalkozik vele!Ha jól tudom 2 éve írt egy végrendeletet egy idegen párral ha ápolják gondozzák rájuk hagyja a házát és telkét!De már jó ideje kint dolgoznak külföldön és csak néha látogatják a bácsit!Ezt ő megelégelte és most irt egy ujjat ha én gondozom és ápolom rám hagyná a vagyonát!Vagy esetleg nekem ajándékozná!Viszont a telek és a ház osztatlan közös telken van!Kell nekem valakit értesítenem,hogy ha meg kapom későbbiekben ne tudjanak megtámadni mind a fia mint örökös vagy az előttem lévő gondozó!Mi lenne a leg célszerűbb végrendelet,ajándékozás,vagy valami olcsó megvásárlás papirón!
Válaszukat előre is köszönöm!
tisztelettel Attila
Tisztelt T.Attila!
Az elmondottak alapján egy tartási vagy öröklési szerződés lehet megfelelő a célnak és a felek jelenlegi cselekményeinek, ill. szándékainak. Ezt ügyvéd által készített és ellenjegyzett okiratba kell foglalni, amelyben akár az Irodánk is a segítségére tud lenni, akár helyszíni aláírással is. Amennyiben erre igényt tartana, kérem, az alábbi módok valamelyikén keressen!
Megjegyzés: A végrendelet és az ajándékozás nem feltétlenül ideális megoldás, mert az nem zárja ki a fia kötelesrész iránti igényét.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Ági 44885 számú kérdése
- 2013-08-25
Ági 44884 számú kérdése
A gyors válaszát megköszönve még egy apróság. Az öröklési szerződést 2001-ben kötötték, azóta sem módosításra, sem megszüntetésre, semmilyen változtatásra nem került sor. Az okirat érvényessége most is fennáll. ( szerintem)
Kérem erősítsen meg ebben is.
Köszönöm a gyors segítségét!
Üdvözlettel: Ági
Tisztelt Ági!
Megerősítem.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Ági 44884 számú kérdése
- 2013-08-25
Tisztelt Címzett!
Keresztszüleim kőzjegyző előtt egymást nevezték meg örökösnek, egy szerződés keretében. ( van 1 fiúgyermekük, aki nem szerepel az ökrökösök között ebben a szerződésben) Az ingatlan amiben éltek teljes egészében a keresztanyám nevén van. A keresztapám nemrég elhúnyt. A kérdésem az lenne hogy mivel van érvényes örökösődési szerződésük, az unokatestvérem igényt tarthat-e az apai részre és az ingóságokra, ill még élő keresztanyám köteles-e neki szabad bejárást engedni a házába. Kérem erősítsen meg abban hogy (szerintem) nincs joga semmihez. Eladja -e a keresztanyám az unokabátyám beleeggyezése nélkül a házat?
Segítségét köszönöm: Ági
Tisztelt Ági!
Amennyiben öröklési szerződést kötöttek, úgy az visszterhes átruházási jogcímnek minősül, ezért más öröklési igény - ide értve a kötelesrész iránti igényt is - nem terjeszthető elő megalapozottan, feltételezve, hogy a szerződés érvényes. Itt még az is erősíti a helyeslő válaszomat, hogy az ingatlan egyébként is a túlélő házastárs tulajdonában van/volt, így az a hagyatéknak eleve nem része.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Erzsi 44861 számú kérdése
- 2013-08-20
T. dr. Nagy és Társa Ügyvédi Iroda!
Kérem mielőbbi segítő válaszukat, amennyiben lehetséges!!!
Kötöttem a nagybátyámmal és a feleségével egy Öröklési szerződést illő gondoskodás fejében a nagybátyám házrészének megörökléséért cserébe.
A nagybátyám meghalt, megörököltem az említett házrészt, és továbbra is gondoskodom illő módon a feleségéről.
Most derült ki, hogy nem történt rendelkezés, hogy milyen jogcímen lakik továbbra is a felesége az én tulajdonomban levő házrészben.
- Ki ezért a felelős, hogy a Szerződésben ez nincsen???? -
- Melyek az én jogaim és kötelezettségeim ezek után - az illő gondoskodáson kívül - ?
- Melyek a nagybátyám feleségének a jogai és kötelezettségei ezek után?
(Örököltem egy ingatlanrészt, továbbra is "dolgozom" érte, de mégsem vehetem használatban?)
Kihez fordulhatok még, mit tettem rosszul?
Nagyon kérem a mielőbbi segítségüket!
Előre is köszönettel J. Erzsi
Tisztelt Erzsi!
, a
Kérdés, hogy a feleség tulajdonos-e....
Az öröklési szerződés nyomán ön megszerzi az ingatlanrészt, az más kérdés, hogy szerződéses kötelezettségei még továbbra is lesznek.
Az, hogy a szerződésben nincs megjelölve a feleség használatának a jogcíme, nem feltétlenül probléma - szívességi alapon is elképzelhető - inkább az a kérdés, hogy vajon van-e jogcíme a használatra. Ha van, akkor feltehetően önnel közösen jogosult használni azt, de itt ismét csak az öröklési szerződés tartalmának ismeretében lehetne nyilatkozni.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Zsuzsa 44818 számú kérdése
- 2013-08-07
Kérdésem a következő:
8 éve van eltartási szerződésem egy 91 éves bácsival.Középsúlyosan demens .Rendesen elláttam a szerződésnek megfelelően.Mostanára 24 órás felügyeletre szorul,kórházban nem tartják,mert szervi baja nincs.Fogadtam mellé ápolónőt,de nem hajlandó elfogadni.Néhány alkalmat kivéve,amikor sorozatban elesett és a szomszédoknak ordibál segitségért.-Ebből nekik -érthető módon elegük van.-Hamarosan új munkahelyen dolgozom,szükséges lenne az ápolónő segitsége,de az öreg ordibálva elzavarja.Mennyiben vagyok felelős,ha emiatt megsérül,stb.A szerződésünkben nincs ilyen esetre kitétel,mert a megkötéskor még teljesen jól volt.-A választ köszönöm.V.Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!
A tartásnál törekedni kell a személyes teljesítésre, amennyiben teljesítési segsédet vesz igénybe, úgy az eltartó azt kifogásolhatja - a jelek szerint most éppen ezt teszi. A sérülés ily módon jelentheti a nem szerződésszerű magatartást az Ön részéről, ami az ő részéről a szerződés megtámadásának lehetőségét jelentheti.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- péter 44814 számú kérdése
- 2013-08-07
44813 kérdésemhez:
Tisztelt Ügyvéd Úr,
igen van öröklési sz. és az elidegenítési tilalom bejegyzése is megtörtént. arra vagyok kíváncsi, hogy az idézett jogszabály 2. bekezdése milyen jogokat ad még 3. személynek.
üdvözlettel:
Péter
Tisztelt Péter!
Az elidegenítési tilalom kizárja, hogy harmadik személy tulajdoni igényt érvényesítsen valamilyen szerződés alapján, a terhelési viszont csak azt zárja ki, hogy a tulajdonos nem tudja megterheltetni az ingatlant pl. egy pénzintézeti kölcsönön alapuló zálogjoggal, de annak nincs akadálya, hogy pl. egy közműszolgáltató zálogjogot vagy végrehajtási jogot jegyeztessen be a díjak nemfizetése esetén.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- péter 44813 számú kérdése
- 2013-08-07
Tisztelt Ügyvéd Úr,
"Az örökhagyó arról a vagyonáról, amelyet öröklési szerződéssel lekötött, sem élők között, sem halál esetére nem rendelkezhet. Az öröklési szerződéssel lekötött ingatlanra - az örökhagyóval szerződő fél javára - az ingatlan-nyilvántartásban elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni.
(2) Ez a rendelkezés harmadik személy jóhiszemű és ellenérték fejében szerzett jogát nem érinti."
a fentiekkel kapcsolatban kérdezném:
1. A (2) bekezdéshez: ha valakinek a javára elidegenítési tilalom van bejegyezve, akkor másnak milyen jogai vannak még???
2. Öröklési szerződéssel szerzett ingatlanra 4 vagy 9% illeték fizetendő?
Köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt péter!
1. Ez a kérdése nem teljesen világos: van tehát egy öröklési szerződés és annak nyomán elidegenítési tilalom (?) és akkor kinek milyen jogaira kíváncsi? A tulajdonosnak? vagy hamradik személynek?
2. Az öröklési szerződés alapján történő szerzés visszteresnek minősül, azaz 4 % az illeték.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu