Hozzászólások
- László 45417 számú kérdése
- 2013-12-17
Tisztelt Címzett!
Ismételten köszönöm a 45208,45209 sz.kérdéseimre adott választ és a témával kapcsolatban még egy kérdésem merült fel. Mint korábban írtam, válásom és vagyonmegosztásom folyamatban van. A nejem /alperes/ beadványában azt kéri, hogy járuljak hozzá a lányunk javára a lakóingatlanunk 1/3 részben történő átruházására, de én semmiképpen sem akarom megtenni. Azt szeretném kérdezni, hogy ez befolyásolja-e a vagyonmegosztást, mivel a lányunk ezidáig hivatalosan nem támasztott igényt, csak a nejem szorgalmazza azzal a szándékkal, hogy a jelenlegi 1/2-1/2 közös tulajdonunk 1/3-1/3 legyen a vagyon megosztásakor.
Tisztelettel és köszönettel: László
Tisztelt László!
A felesége ezt kikényszeríteni nem tudja, és tulajdonképpen nem is értem, hogy ez neki miért lenne jó... ill. nyilván azért, mert a lányuknak jó lenne... de a vagyonmegosztást nem fogja érinteni.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Márta 45404 számú kérdése
- 2013-12-13
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Férjem 2 hónappal ezelőtt elköltözött közös otthonunkból Családi házban lakunk, melynek én 2/3 részben tulajdonosa vagyok, férjemé az 1/3.
Itt hagyott nekem 100.000,-ft havi kölcsöntörlesztést. Ebből 68.000,-ft házkölcsön, a többi pedig szabadon felhasználható hitel. A házkölcsönből 13.000 ft havi törlesztés,- az Ő nevén van a hitel. Az 55.000,-ft -nál adóstárs. A maradék hitel az én nevemen van, mivel az én keresetem volt mindig megfelelő a hitelfelvételhez.
Kérdésem a következő: köteles-e fizetni a kölcsönök felét, mert hogy együtt vettük fel házasságunk alatt? Vagy csak azt, amelyik az Ő nevén van? Hogyan osztozunk az ingatlanon? Levonható-e a tulajdoni részéből a tartozás? Amióta elköltözött, azóta én fizetem a tartozásokat.
Várom szíves tájékoztatását. Üdvözlettel: Márta
Tisztelt Márta!
Az ingatlan is közös tulajdon, a felvett hitelek is közös kötelezettségek, így ha a vagyoni közösségüket szeretné(k) megszüntetni, akkor ezek összességét kell(ene) figyelembe vennni. Az természetesen jogos igénye, hogy a közös kötelezettségeknek közösen tegyenek eleget, vagy ha ez nem működik, akkor a férje számára más anyagi konzekvenciái legyenek.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Tibor 45393 számú kérdése
- 2013-12-09
Üdvözletem!
12 éve elváltam, közös megegyezéssel,a lakásunk közös tulajdonban van.A bíróság közös használatban állapított meg.Egy év után az exem elköltözött,( nemén küldtem).
Most hogy anyagilag padlóra került, követelőzik hogy én vegyek fel hitelt a lakásra, mert Ő nem tud.(hitelképtelen). Bírósággal fenyegetőzik.
Én úgy tudom hogy a kiköltözéssel lemondott bizonyos jogairól,kérdésem hogy mik ezek a jogok.A tulajdonjogát nem vitatom, de biróság esetén dönthetnek e úgy hogy eladja a részét,12 év különélés után milyen költségeket lehet felszámolni neki, kérhet e ő lakbért a lakás másik felére,Hogy úszhatom meg ezt az egészet, ez az egyetlen vagyonom , a gyerekeim öröksége.
Köszönettel Tibor
Tisztelt Tibor!
A hitelfelvételre nem fogja tudni kényszeríteni. A közös tulajdon megszüntetését kérheti - akár bírósági úton is - de ún. többlethasználati díjra nem tarthat igényt a felesége. A lemondása csk a használatra vonatkozott, de a bontóperi ítéletet érdemes megnézni, hogy miről rendelkezett a bíróság.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Judit 45344 számú kérdése
- 2013-11-28
Tisztelt Ügyvédnő/Úr!
Kérdésem az lenne,hogy 20 évig fennálló élettársi kapcsolat megszakadása után,ha nem bizonyítható a szerzésben való közreműködés,jövedelmi helyzet,az ingatlan az egyik fél nevén van,de közösen lett felújítva,milyen lehetőségek állnak fenn a vagyoni helyzet rendezésére?
Tisztelt Judit!
A felek megállapodása az elsődleges lehetőség, ők szabadon állapodhatnak meg az egymás közötti vagyoni viszonyaikban, ill. ezek rendezésében. amennyiben ilyen módon ez nem rendezhető, úgy egy bírósági per lehet a megoldás felé vezető eljárás, de ennek természetesen gátat szab a felek igényeinek a bizonyíthatósága.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- ERika 45333 számú kérdése
- 2013-11-26
Tisztel Ügyvéd Úr! A kérdésem az alábbi lenne.
Élettársam 50-50%-ban tulajdonosa egy családi háznak. Az Ő részére ráterhelték az adó tartozását és még vannak egyéb banki tartozások, amik előbb utóbb végrehajtásra kerülnek. A volt felesége nem vett részt a hitelek felvételében nem írt alá semmit. Elárverezhetik a házat így, hogy a volt neje 50%-a tiszta? A férjnek nincs sem más ingatlana sem ingósága. A lakásomban élünk és élettársi szerződést készítettünk, hogy a lakásban található ingóság mind az én tulajdonom azt összeköltözésünk előtt vásároltam. Anyagilag függetlenek vagyunk egymástól csak a háztartási kiadásokon osztozunk.
Remélhetőleg ezen szerződés alapján nem feltételezhető, hogy közösen szerzett vagyonunk van? Még egy kérdés, mi történik az adóssággal ha nem tudják behajtani mert nincs mit? Várom válaszát. Köszönettel.
Tisztelt ERika!
Igen, az élettársa tulajdoni hányada önállóan is lehet egy vh.-eljárás - árverést is ide értve - tárgya. Az Ön vagyona a jelek szerint nincs érintve. Az adósság behajthatatlanság esetén - ha a végrehajtást nem ismétlik időről-időre - elévülhet.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Piroska 45309 számú kérdése
- 2013-11-21
Tisztelt Ügyvédi iroda!
Házasságkötésünkkor férjem nevén volt egy telek. Erre építettünk közösen egy házat. Amikor pár éve kértünk tulajdoni lapot, akkor szembesültünk azzal, hogy férjem 1/1-ben tulajdonos. Már 39 éve vagyunk házasok, s benne vagyunk abban a korban, hogy az elmúlással is foglalkozzam. Szeretném a dolgokat rendbe tenni. Mi a jogi helyzet ha én, a feleség halok meg előbb? A gyerekeim nem örökölnek semmit, s a férjem akár el is adhatja, más nevére írathatja a házat? Mi a helyzet ha a férjem hal meg előbb? Nekem semmim sem lesz csak a gyerekeknek? Mi a megoldás? Ajándékozás a ház felére? Nagyon szeretném ha 1/2, 1/2 arányban lennénk tulajdonosok a későbbi problémák elkerülése végett!
Köszönettel várom válaszukat!
Üdvözlettel
Fehér Pálné
Tisztelt Piroska!
A helyzet rendezéséhez - az Ön 1/2-ed arány tulajdonjogának bejegyzéséhez az ingatlan-nyilvántartásba egy ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett okiratba foglalt megállapodás szükséges. Ennek keretében az Ön házastársi közös vagyonon alapuló jelenlegi, ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonjoga adó- és illetékmentesen bejegyeztethető. Az ajándékozás jelentős illetékvonzattal járna, így azt a megoldást nem javaslom.
Amennyiben ezzel kapcsolatban további kérdéseik merülnek fel vagy az Irodánk a lebonyolításban lehet a segítségükre, úgy kérem, hogy keressenek az alábbi módok valmelyikén!
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Gábor 45306 számú kérdése
- 2013-11-20
Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!
Élettársi kapcsolatban éltem jelenlegi feleségemmel 9 évet egy olyan házban, amely 50-50 %-ban feleségem és édesapja tulajdonában állt. A kilenc év alatt feleségem édesapja semmilyen tulajdonosi jogviszonyból fakadó kötelezettséggel járó munkát nem végzett. A ház részleges külső és teljes belső felújítását az én munkámból és pénzemből végeztük. (kert rendezése, fűtés rendszer átalakítása) A sok éven keresztül elvégzett munkám eredményeképpen, az akkoriban 12-13 milliót érő házat, 16,5 millió forintét értékesítettük. Közös életünket 2005-ben Bp XVII kerületben vásárolt házban folytattuk. Az ingatlan megvásárlásához az előző ház teljes vételárát felhasználtuk + az ingatlan 1/3 részére bankhitelt vettünk fel. Az ingatlannak így három tulajdonosan lett (apósom, feleségem és én).
Apósom mint jelzálog kötelezett, feleségem és én hitelfizetők lettünk. 2006-ban házasságot kötöttünk. Ezen idő alatt kizárólagosan az én fizetésemből éltünk ( feleségem munkanélküli volt, majd terhes lett és kislányunk született) és fizettük a ház részleteit, valamint a munkámból és fizetésemből fejeztük be, a kert rendezését, ciszterna építését, kerti kis ház építését, a ház külső megjelenésének befejezését. Apósom életközösségünk megléte alatt semmilyen munkát nem végzett. Időközben házasságunk megromlott, válóperünkben jelenleg a vagyonmegosztás van napirenden. Kérdésem, hogy a fenti tények ismeretében feleségem és apja joggal akar kizárni a tulajdonlapon bejegyzett 1/3 tulajdonrészemből.
Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Gábor
Tisztelt Gábor!
A rövid válaszom: NEM. A némileg hosszabb és pontosabb úgy szól, hogy a vagyonmegosztásra tett javaslatuk, keresetük stb. ismeretében lehet meghatározni azt, hogy az igényeik mennyire megalapozottak vagy mennyire nem, de a kérdése alapján úgy látom, hogy az Ön tulajdonjogi igénye nem sérülhet.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Lulu 45299 számú kérdése
- 2013-11-19
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm válaszát a feltett kérdésemre (45272).
Legyen szíves még kicsit megvilágítani nekem a válasza azon részét, amely arra vonatkozik, hogy mennyit kell fizetnem a férjemnek, hogy teljes egészében enyém lehessen a lakás.
Amennyiben 6 M Ft-nak vesszük az ingatlan forgalmi értékét, még 3 M Ft a hiteltartozás és fele-fele a tulajdon, és a hitel is. (mivel házasságkötés után vettük a hitelt) miért fedezi a hitel teljes átvállalása a férjem felé való tartozásomat?
Sokak szerint jövök neki 1,5 M-tal, mivel az ő 1,5 MFt-os hitelrészéért az egyneded rész lesz az enyém és még 1/4-ed részt ki kell neki fizetnem?
Hogy van ez?
Köszönettel várom válaszát!
Lulu
Tisztelt Lulu! Valóban tévedtem a számokkal kapcsolatban. Ha 1 MFt saját pénzből és 4 MFt hitelből vették a lakást, és még 3 MFt hiteltartozásuk van, akkor eddig 2 MFt-ot fizettek ki közösen az 5 MFt-os vételárból, 1 MFt-ot Ön, 1 MFt-ot a férje. Ha az ingatlan forgalmi értéke most 6 MFt, akkor a férje által kifizetett 1 MFt is arányosan többet, 1,2 MFt-ot ér. Én így számolnék.
Tisztelettel
dr.Boros László ügyvéd
3300 Eger, Széchenyi u. 24. I/2.
+36 36 411214
http://www.borosugyvediiroda.hu; http://borosugyvediiroda.ugyved.hu
boros.ugyvediiroda@chello.hu
- Ildikó 45277 számú kérdése
- 2013-11-14
T.Jogászok!
Összetett kérdésem lenne.1984-ben kaptam egy önkormányzati lakást,mely az én nevemen volt.Ennek a lakásnak a leadásával ,szocpol,igénybevételével,tanácsi vissza nem téritendő támogatással sikerült egy nagyobb lakást venni. Ide már a leendő férjem is tulajdonostársként lett bejegyezve és a 150.000 forint hitelt már közösen fizettük.15 évig laktunk ebben a lakásban,de jelzálog miatt el kellett adnunk.Jelenleg egy kisebb saját tulajdonban élünk,amit nem terhel semmi hitel.
Viszonyunk megromlott a férjem agresszivitása miatt,ezért úgy döntöttünk elválunk.Ő fele-fele arányban szeretne osztozkodni. Én ezt sokallom.Egyik kérdésem az lenne,hogy joga van-e kérni a lakás árának felét, mikor annak idején neki anyagilag semmi beleszólása nem volt a lakásvételbe,csak a 150.000 forint hitelt / lakás anno:1.8m volt/ kellett közösen törlesztenünk.Mellékesen ebből is kaptunk egy tetemes jóváírást 4. gyermekünk születésekor.
Jelenleg a legkisebb lányom, az unokám és élettársa lakna nálunk,ha a férjem nem veszélyeztetné testi és lelki épségüket. Távoltartásra is itélték már agressziója miatt. Mi felajánlottuk neki,hogy a tulajdonjogát kivásárolnánk úgy,hogy egy lakást vennénk a számára. Váláskor nem szeretnék sárt dobálni.Mivel közös megegyezéssel futunk neki a válásnak,szeretném ha addigra megegyeznénk lakáskérdésben is.Ő jelenleg már nem lakik itt életvitelszerűen,csak néha toppan be váratlanul ellenőrizni,hogy biztos nincsenek itt a gyerekek.akiket épp földönfutóvá tett.
Kérdésem második fele erre vonatkozik.Milyen lehetőség van arra,hogy a gyerekek kedvező hitelt vehessenek fel 3 millió forintra kb,plusz a vőmnek van lakáskezdési támogatása 1.7 millió,amit csak lakáscélra fordíthat. Ha a férjem lemond a tulajdonjogáról a lakás fele az övék lenne. Hogy kezdjünk neki, hogy fogjunk hozzá?A mostani lakás a megadott címemen van 1976-ban épült,panelház,ami nincs szigetelve,nyílászárók még az eredetiek.Lehet hogy nem is ér annyit amennyit a férjem követel, azaz 5.5 milliót.
Várom mielőbbi válaszukat köszönettel:Ildikó
Tisztelt Ildikó!
A kérdés alapján nem adható egyértelmű és korrekt válasz, de feltehető, hogy a férje igénye túlzott, de a pontos számok, arányok megadásához további információkra lenne szükség. Mivel a férje tulajdoni hányadának megváltásához ügyvédi közreműködés szükséges, ezért érdemes a kiválaszott jogi kéőviselőnek feltenni ezt a kérdést, aki nem csak a lebonyolítással, hanem tanácsadással is állhat a rendelkezésére.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Lulu 45272 számú kérdése
- 2013-11-13
Tisztelt Cím!
A férjem és én válunk, van egy ingatlanunk, amelyet a házasságkötés után szereztünk. Közös vagyon, de teljes egészében a férjem nevén van, mivel Ő munkáltatói kölcsönt kapott a megvásárlásához és az ő nevére került.
5 M Ft-ért vásároltuk 2001-ben (1 M Ft készpénz 4 M Ft hitel). Még 3 M Ft hiteltartozásunk van.
Úgy szeretnénk megegyezni, hogy az ingatlan teljes egészében az én nevemre kerüljön és én maradok ott a gyerekekkel.
Az ingatlan Eger északi városrészében egy panel építésű 9. emeleti 52 nm két szobás lakás. A ház kívülről szigetelt, a lakás felújított, parkettás szobák, járólapos konyha-előszoba-Wc, fürdőszoba. A lakás hőfokszabályzós, távfűtéses, műanyag-ablakos.
Kb. mennyi lehet a forgalmi értéke?
Amennyiben pl. 6 Mf nak vesszük a forgalmi értékét, és még 3 Mf a hiteltartozás akkor mennyivel tudom kifizetni a férjemet, hogy 1/1-ben enyém legyen a lakás?
Jól tudom, hogy amennyiben mindent egyenlően elfelezünk, akkor nem kell majd egyikünknek sem illetéket fizetni, mert a házassági vagyonközösséget szüntettük meg?
Köszönettel várom válaszukat!
Tisztelt Lulu! Ha a házassági vagyonközösségük megszüntetése során szerez tulajdonjogot, akkor valóban nem kell illetéket fizetnie, feltéve, hogy egyenlő arányban osztják meg a közös vagyont. Nem vagyok értékbecslő és nem is láttam a lakást, de véleményem szerint a 6 MFt-os forgalmi érték reális lehet. A megváltási árnál kérdés, hogy teljes egészében a közös vagyonuk részének tekintik-e a lakást, mert ha igen, akkor a 3 MFt-os kölcsöntartozás átvállalásával Ön ki is egyenlíti a férje tulajdonrészének értékét.
Tisztelettel
dr.Boros László ügyvéd
3300 Eger, Széchenyi u. 24. I/2.
+36 36 411214
http://www.borosugyvediiroda.hu; http://borosugyvediiroda.ugyved.hu
boros.ugyvediiroda@chello.hu
- Csaba 45267 számú kérdése
- 2013-11-13
Tisztelt Ügyvédi Iroda!
A következő kérdésben szeretném segítségüket kérni.
Létezik e olyan jogszabály stb.. a föld és az ingatlan külön választható a közös tulajdon megszüntetése esetén.
A páromnak megvolt a volt férjével kötött házasság előtt a szüleitől kapott ingatlanja. Ezen a volt férjével együtt közös beruházás történt (garázsépítés) a volt férj kapott egy minimális tulajdon jogot, amit jövőre meg fog váltani a párom.
A teljes ingatlan értéke 18.500.000 Ft a telek értéke 10.000.000.millió forint a bíróság által kirendelt szakértő szerint. De az ingatlan megvolt a házasság kötés előtt ezért mi azt szeretnénk, hogy a maradék 8. 5000.000.ft ra számolja csak el a bíróság a volt férj tulajdoni részére fizetendő összeget.
(megváltási ár kiszámításánál)
Létezik ilyen megoldás ill.. van e erre lehetőség Önök szerint?
Köszönöm
Üdvözlettel: Csaba
Tisztelt Csaba!
Jogi értelemben nem választhatóak külön, de az elszámolásban az eredeti külön tulajdont természetesen figyelembe lehet venni.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Marcella 45260 számú kérdése
- 2013-11-12
Hivatkozva a 45254 sz tájékoztatójukra(kérdésemre adott válaszukra) tisztelettel kérdezem a következőt:
Az én jelenlegi tudásom alapján:
A földhivatali bejegyzési díja pár ezer forint, viszont a NAV felé illetéket kell fizetni, aminek a mértéke az illetéktörvényben van meghatározva. Az illetéktörvény száma: 1990. XCIII. törvény. Az ingatlanra vonatkozó tulajdonszerzés illetékének mértéke körülményektől függően 2 - 4 %-a az ingatlan terhekkel nem csökkentett értékének. Legutoljára 28.000.000 ft-ra értékelték a házat, így a 30 % után járó illeték 560000 - 1120000 lehet.
Az Önök levele alapján:
A házastársak adó- és illetékmentesen jegyeztethetik be a jelenlegi, ún.: ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonost az ingatlan-nyilvántartásba.
Kérem erősítsék meg, hogy az én tudásom ebben az esetben nem helytálló, tehát nincs tulajdon szerzési illeték, mert házastársról van szó.
Ebben az esetben kérem, hogy ajánlatot adjanak az ügy képviseletére, megoldására.
Tisztelettelés köszönettel
Marcella
Tisztelt Marcella!
E-mailben megküldtem a részletes tájékoztatást az ügyletről, ill. költségvonzatairól.
Megerősítem, hogy az Ön levelei alapján sem adó-, sem illetékfizetési kötelezettség nem merül fel az ügylethez kapcsolódóan.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Marcella 45254 számú kérdése
- 2013-11-11
A lakóingatlan tulajdoni lapján a házastársak egyike van bejegyezve tulajdonosként, a másik fél semmilyen formában nem szerepel azon.
A telek vásárlás, a lakóház felépítése közösen történt, a felvett kölcsöntartozás törlesztése folyamatban van. A kölcsönt a tulajdoni lapon NEM szereplő nevére vették fel, egyetemleges adóstárs a tulajdoni lapon szereplő fél.
Válás esetén kinek mi jár?
Milyen módon lehetséges, hogy jogszerűen tulajdonos legyen a tulajdoni lapon nem szereplő fél?
Megtisztelő tájékoztatásukat előre is köszönöm.
Tisztelt Marcella!
A házastársak adó- és illetékmentesen jegyeztethetik be a jelenlegi, ún.: ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonost az ingatlan-nyilvántartásba. Mindehhez a felek megállapodása és ügyvédi közreműködés szükséges, amelyben az Irodánkra is számíthatnak.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Marika 45238 számú kérdése
- 2013-11-06
Tisztelt Ügyvédnő!
A következö problémám van. A férjemmel közösen vásároltunk egy ingatlant 1/2arányu, amiben én vagyok a tulaj a férjemnek holtig tartó haszonélvezete van . Erre az ingatalanra épitettük családi házunkat amit a válásunk után én és a három kisgyermekem lakja. A volt férjem a haszonélvezeti jogával használatba akar venni egy hálószobát és mellékhelységet. Az a pproblémám hogy negyed magam lakom az otthonunkban. Nem tudok eleget tenni haszon élvezeti jogának. Ezért ügyvédhez fordult és támad. Mit tehetek ez ügyben?
Tisztelt Cím!
A helyzet az, hogy ha a közös vagyon terhére, a házassági együttélés alatt vásárolták az ingatlant, akkor az az ingatlan függetlenül az ingatlan-nyilvántartási bejegyzésről, közös. Közös a tulajdonjog, és közös a haszonélvezet is, vagyis egyszerűen közös.
Tehát a családjogi törvény rendelkezései az irányadók, az a fő kérdés, hogy amikor a férje elköltözött, akkor hogyan költözött el. Önként, vagy lakáshasználati díj ellenében, mégis hogyan. A haszonélvezet "kevés", mert valójában Önök mindketten tulajdonosok.
Tisztelettel
dr.Koczka Judit ügyvéd
5600 Békéscsaba, Szigligeti u. 6.
+ 36 66 450055
koczkajudit@vodafone.hu
- Andrea 45212 számú kérdése
- 2013-11-02
T. Cím,
Férjemmel a házasságom véglegesen megromlott, de a válási folyamatot még nem indítottuk el. Én viszont szeretnék elköltözni és ingatlant vásárolni. Megoldható-e, hogy ez az ingatlan ne legyen a házastársi vagyonközösség része hanem az én kizárólagos tulajdonom? Ha ennek megoldása bonyolult, akkor az megoldás-e, ha nagykorú lányom nevére veszem az ingatlant? Előre is köszönöm válaszukat, üdv.
Tisztelt Andrea!
Az Ön lehetőségeit az dönti el, hogy milyen forrásból vásárolja az ingatlant. Ha a közös vagyonuk terhére, akkor a tulajdonszerző személye másodlagos, mindenképpen a közsö vagyon részét fogja képezni, amire a férje tulajdonjogi igényt támaszthat. Ha viszont a különvagyona terhére történik a vásárlás, akkor nem szükséges tulajdonosként a lányát bevonnia.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu