Hozzászólások
- Flóra 46603 számú kérdése
- 2014-12-16
Tisztelt Ügyvéd úr/ Ügyvédnő!
Budatétény-Óhegyen szeretnénk megvenni egy jelenleg osztatlan közös tulajdonban lévő telken fekvő kivett lakóházként nyilvántartott házat. A telek besorolása gyümölcsös, 2568nm és 3 kézben van, 6/12, 4/12 és 2/12 arányban. A házat a 4/12 tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostól szeretnénk megvenni, és mindenképp szeretnénk külön helyrajzi számra rakatni. Utánanézve úgy találtam, hogy ilyen besorolású teleknél a legkisebb telekméret 1000nm, így a 2/12 arányt is szeretnénk megvásárolni. Vagy esetleg van arra lehetőség, hogy a jelenleg 856nm területű telket önmagában külön helyrajzi számra rakjuk? Erre hol találok információt?
A 6/12 rész teljesen el van kerítve, ott is van egy kivett lakóház besorolású ház.
A telekfelosztás és a vásárlás során milyen illetékekkel kell számolni?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Flóra!
Az illeték mértéke a forgalmi érték (vételár) 4 %-a lesz. A 856 nm nem teszi lehetővé a külön ingatlan kialakítását, ahhoz csak minimális eltérés lehetséges az 1000 nm-től, de inkább érdemes kiindulni abból, hogy szükség van az 1000 nm-re.
Amennyiben további kérdései merülnek fel vagy az Irodánk a lebonyolításban lehet a segítségükre, úgy kérem, hogy az alábbi módok valamelyikén keressen minket!
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Zoltán 46599 számú kérdése
- 2014-12-10
Tisztelt Ügyvédi Iroda,
Bank által megterhelt ingatlant ( jelzálog bejegyzett) szeretnék megvásárolni, oly módon, hogy első körben a banktól vásárolom meg a követelést. A bank a követelést már átadta végrehajtónak, de árverés még nem történt.
Az ingatlan jelen pillanatban nem lakott, elképzelhető, hogy a tulajdonossal meg tudok egyezni.
Azt szeretném kérdezni, milyen ktsg-eim merülhetnek még fel a követelés vásárláson túl,
A végrehajtó-t nekem kell e fizetni teljes mértékben, vagy csak a sikerdíjat, ha sikeres az árverés?
Ha megtudok állapodni a tulajdonossal, mit kell fizetnem, a végrehajtásból ki lehet e vonni?
Ha végig kell vinnem a végrehajtást, gondolom csak a licitem 10%-át kell utalnom, amit végül visszakapok ? ( beszámítanak) ha én nyerem meg az árverést. ( a piaci ár kisebb a jelzálog követelésnél)
Amennyiben az árverést nem én nyerném meg, de a nyertes kevesebbet fizetne, mint a követelés, a maradék összeg erejéig megmarad a jelzálog követelés az ingatlanon?
Köszönettel,
Zoltán
Tisztelt Zoltán!
Tekintettel arra, hogy az ügyvédi közreműködés egy ilyen ügyben nem kerülhető meg, ill. a bonyolultság miatt is abszolút indokolt, ezért javaslom, hogy a kérdéseit a választott jogi képviselőjének tegye fel. Ezek természetesen mi is lehetünk akár, de én is csak további információk és az okiratok ismeretében tudnék választ adni a kérdéseire.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Zoltán 46559 számú kérdése
- 2014-11-21
Tisztelt Ügyvéd Úr- Ügyvédnő!
A 46492 sz kérdésemre még mindig várom a választ, ezért még egyszer leírom és egyúttal elnézést kérek , hogy erőszakos vagyok, de nagyon fontos lenne.
A helyzetem a következő:
Párommal ingatlan adásvétel folyamatában vagyunk, viszont kapcsolatunk egy ideje rosszul
működik.
Ez a probléma (családi viszály) mostanra kritikus pontra ért és én szeretnék visszalépni.
A kinézett lakás vásárlásának ügye javában folyik. Foglalót adtunk, erről készült egy átvételi
elismervény, és a szerződésben is említve van "foglaló" néven.
A részünkről eljáró ügyvéd készített egy nagyon korrekt, átlátható adásvételit. Ezt aláírtuk.
A vételárat önerő és hitel segítségével egyenlítettük volna ki. El lett indítva a hitelkérelem,
értékbecslésen is túl vagyunk.
A lakás 1/2-1/2 arányban lett volna névre írva.
A szerződésben fizetési határidő van megszabva ez év végének környékére. Kötbér, kártérítés
vagy egyéb kötelezettségvállalás nem lett beleírva.
-Talán ez lehet érdekes: A pénzintézet kölcsön folyósítást elrendelő vagy megtagadó nyilatkozatáig
felek kötve vannak a szerződésben tett nyilatkozataikhoz. -Csak a vételi szándék, fizetési mód,
összeg, határidő, birtokbavétel,per és tehermentesség, személyes adatok stb. van benne.
-És még ez: Felek megállapodnak, hogy a kölcsön folyósítását követően egyik fél sem
jogosult a szerződéstől önállóan elállni vagy azt bármi módon felbontani. A hitel még nem került folyósításra.
A kérdéseim:
-Visszaléphetek-e.
-Ha igen, -gondolom a foglalót buktuk- a foglaló elvesztésén és a hitel visszamondásának költségein kívül milyen jog által meghatározott szankciók,
veszteségek várhatóak?
-Perrel kikényszerítheti-e az eladó a vételt?
-Kell-e a párom beleegyezése az elálláshoz, vagy én önállóan is kezdeményezhetem?
-Bármilyen tanács vagy jogi ismertetés ami nekem nem jutott eszembe.
Nagyon köszönöm válaszukat.
Tisztelt Zoltán!
A szerződést szerkesztő ügyvédet lenne érdemes megkérdezni, mivel Ő sokkal több információval bír a szerződésről, ill. az abból való "kilépés" lehetőségéről és feltételeiről.
A szerződést alapvetően teljesíteniük kell, azt a másik fél akár bírósági úton is jogosult kikényszeríteni, az más kérdés, hogy az eléggé hosszú és költséges eljárás lenne, így feltehetően az lenne a legszerencsésebb megoldás mindenki számára, ha közös megegyezéssel megszüntetnék a szerződést, még akár a foglaló elvesztése árán is.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Ibolya 46466 számú kérdése
- 2014-10-20
Tisztelt Ügyvéd úr!
A lányom vásárolni szeretne egy lakást, mivel egyedül nem mer belevágni az ügy intézésébe, együtt próbáljuk végig vinni. Találtunk egy ingatlan irodánál megfelelő lakást, mindketten megtekintettük, meg is felelne és az árat amit másodszorra ajánlottunk, az eladó is elfogadta, állítólag. Azért írom így, mert vidéken van, nem tudjuk hol, számunkra a közvetítő szerint nem is lényeges, ráérünk a szerződés aláírásakor találkozni vele. Pedig lennének kérdéseink. Jelenleg albérlők lakják az ingatlant, nem tudom milyen szerződésük van a jelenlegi tulajdonossal, nem szeretne a lányom egy olyan lakást venni, ahová nem tud beköltözni. Erre a kérdésünkre annyit mondott a közvetítő, hogy miért érdekel ez engem, ha nem költözne ki az albérlő, akkor hívok rendőrt és az kiteszi. Mivel tudom, hogy ez nem ilyen egyszerű, teljesen elbizonytalanodtunk a vételi szándékunkat illetően. Még egy úgy nevezett vételi ajánlatot is alá írattak a lányommal, benne van, hogy letesz 100 ezer forintot, ami majd a foglaló részét képezi, de ha részünkről nem jön létre az üzlet, akkor ez nem jár vissza. Csak az iroda képviselője és két ott dolgozó mint tanú írta alá, az eladó nem. Természetesen közöltem az ingatlanközvetítővel, hogy nem fizetünk semmit addig, míg nem kapunk válaszokat ezekre a kérdésekre. Mivel azt sem tudom, hogy van e pl. adósság az ingatlanon, van e pl közüzemi tartozás, egyszóval, hogy per, teher és igénymentes-e?
Az ingatlanos lekért egy netes tulajdonlapot, ami ugye nem hiteles. Elképzelhető, hogy a hiteles tulajdonlapon más adat is szerepelhet? Pl. jelzálog, stb.
Ezek után már a közvetítő iroda ügyvédjét sem szeretném elfogadni, mert nem bízom bennük. Csak azt hajtogatják, hogy ők leveszik az ügyintézés gondját a vállunkról. Lehet, hogy túlságosan gyanakvó vagyok, de egy 6,4 milliós vétel és húsz évnyi hitel törlesztés vállalása nem kis dolog, nincs annyi önerőnk, hogy akár százezret is elbukjunk. Úgy érzem sürgetnek, a vételi ajánlatot is korainak tartom, hiszen még egy hiteles tulajdoni lapot sem láttunk, a tulajdonosról sem tudjuk, hogy kicsoda és a bérlőiről sem, hogy határozott idejű a szerződésük, milyen felmondási idővel, egyáltalán van e szerződés, stb?
Amennyiben Önöket bíznánk meg a szerződés létrehozásával, ez a megbízás mennyi idő alatt jöhetne létre?
Válaszát előre is köszönöm!
Ibolya
Tisztelt Ibolya!
A megbízás gyorsan, akár a mai napon is megvalósulhat Önök és az Irodánk között, de néhány megjegyzés még elöljáróban:
A nem hiteles tulajdoni lappal nincs gond, az adásvételhez is ezt kell lekérni, ennek adattartalma megegyezik a hiteles tulajdoni lapéval, csak a formai körülményekben van különbség.
A közvetítő által ajánlott ügyvéd megbízását jellemzően mi sem szoktuk ajánlani, támogatni.
A mi munkamódszerünk szerint is elégséges a vevőnek és az eladónak a szerződés aláírásakor találkozni, az más kérdés, hogy a jelenlegi helyzetükben a bérleti szerződés rendelkezéseit valóban ismerni kellene, mert a birtokba adás és a vételár fizetés szabályait csak ennek ismeretében lehet korrekt módon megállapítani.
Amennyiben igényt tart az Irodánk közreműködésére, úgy irodának az alábbi módok valamelyikén érheti el, kérem, hogy hívjon vagy írjon bizalommal.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Andrea 46446 számú kérdése
- 2014-10-15
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az lenne a kérdésem ingatlanunkat eladtuk,viszont a vétel árat ha a szerződésben foglalt időponton túl teljesítenék,akkor milyen követeléssel élhetünk a vevő felé ebben az esetben?Hivatalosan kérhető-e késedelmi kamat,illetve felmondhatom-e a velük megkötött szerződést?Kérem legyen szíves tájékoztatni,hogy ebben az esetben hivatalosan mi a teendőnk?
Üdvözlettel:Nagyné
Tisztelt Andrea!
Erre a szerződést és esetleg a szerződést szerkesztő ügyvéd kolléga tud választ adni.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- M. Gyula 46422 számú kérdése
- 2014-10-07
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Osztatlan közös tulajdonosa vagyok ötödmagammal egy belterületi ingatlannak öröklés révén. Az ingatlan 1/2 részben örökség útján megszerzett, ott lakó személy több éve ismeretlen helyre (külföldre) távozott. Leveleket nem vesz át. Az 1/2 részére az értékét meghaladó adósság van bejegyezve. A másik 1/2 rész nincs terhelve. Az önkormányzat a telek rendezésére a többi tulajdonostársat kötelezi. A rendőrség az eltűnt lakó felkutatásában nem segít. Az elérhető tulajdontársak szeretnék értékesíteni az ingatlant, hiszen ez esetben sem kapna egy fillért sem az 1/2-ed rész tulajdonosa, de mi az 1/2 részért kapott pénzhez hozzájuthatnánk. Ha nem található évek óta a tulajdonostárs, hogy tudnánk az ő beleegyezése nélkül eladni az ingatlant? A bíróság az erre való jognyilatkozatot pótolhatja-e?
Válaszát tisztelettel megköszönöm. M Gyula
Tisztelt M. Gyula!
Jognyilatkozat pótlása iránti per nem, de közös tulajdon megszüntetése iránti per mindenképpen vagy esetlegen elbirtoklási per indítható. A pontosabb válaszhoz ennél több információra lenne szükség.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Imre 46368 számú kérdése
- 2014-09-19
Tisztelt Lados Melinda és Nagy Zoltán!
Tulajdonjog bejegyzési kérelmemet a földhivatal elutasította, mert az eladó tulajdonjog bejegyzési engedélyén az ellenjegyző ügyvéd nem használta szabályosan az "ellenjegyzem" kifejezést. E helyett az "ellenjegyezetem" szerepel.
A földhivatal felé fel kell lebbezni, mellékelni az új bejegyzési engedélyt.
Ezt ma meg is írta az ügyvéd, eladó ma alá is írta, ellenjegyzés kifejezés is jól szerepel már, ez utóbbi is mai keltezésű.
Kérdésem, hogy mai keltezéssel ezt elfogadja a Földhivatal? Más dátum szerintem nem lehet rajta, hisz ma írtuk.
Ami miatt aggály merült fel bennem, hogy az eredeti engedély adás-vételkor ügyvédi letétbe került, adás-vételi szerződés dátumával egyező keltezéssel/ellenjegyzéssel.
Az új engedélyt is eredeti keltezéssel kellett volna megírni?
Szerintem ez utóbbi nem lehet, de megnyugodnék, ha megerősítenének.
Segítségüket előre is köszönöm.
Tisztelt Imre!
Bármelyik megoldás mellett lehet érveket találni, és mindkét megoldás érvényes, én a jelenlegi dátumot írnám a nyilatkozatra.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- BERNADETT 46357 számú kérdése
- 2014-09-17
Tisztelt dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla!
Van egy ingatlan, amely nagyon tetszik, de úgy tűnik az eladó és az egyik szomszéd között építésügyi hatósági eljárás van folyamatban. Az érdekelne, hogy az eljárás kihathat-e rám mint új tulajdonosra: akár bírság, bontás vagy egyéb tekintetben vagy az eladó marad az eljárásban érintett? Sajnos nem tudom pontosan milyen eljárásról van szó.
Tisztelettel:
Bernadett
Tisztelt BERNADETT!
A korrekt válaszhoz a hatósági eljárásról kellene megtudni az információkat. Javaslom, hogy kérje meg a kapcsolódó iratokat az eladótól, azokat megismerve lehet meghatározni, hogy kihat-e Önre az eljárás, és ha igen, akkor mennyiben. Még akkor sem feltétlenül kell elvetni a vásárlást, ha kihat Önre, de mindössze ismerhető és kezelhető következményekkel. Ha beszerzi az információkat, akkor akár velem is tud egyeztetni egy személyes találkozót.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Botond 46355 számú kérdése
- 2014-09-17
Kedves Szakértő,
egy osztatlan közös tulajdonban lévő tulajdonrész megvásárlását mérlegelem, és az eddigi tájékozódásom alapján az adásvételre vonatkozóan az alábbi főbb lépéseket azonosítottam. Nagyon megköszönném, ha a további buktatókra rávilágítanának, illetve a megvásárolt rész körülírására, illetve egy korrekt használati szerződésre közölnének mintákat.
1. fel kell mérni, hogy a jelenlegi tulajdonos tulajdonhányadából mekkora részt képvisel a megvásárolni kívánt rész (kert, garázs, lakás), és pontosan körül kell írni.
2. az osztatlan közösben lévő többi tulajdonost ezt követően le kell mondatni az elővásárlási jogáról egyúttal hozzájárulásukat kell kérni a pontosan rögzített részek új tulajdonosainak átvezetésére a használati szerződésben
3. a fenti dokumentumok (felmért és pontosan körülírt tulajdonrész, lemondó nyilatkozat, tulajdonosok által jóváhagyott használati szerződés módosítás pontos szövegezése) birtokában aláírjuk az adásvételi szerződést, amiben szintén szerepel a megvásárolni kívánt tulajdoni hányad és a pontos leírás arról, hogy ez mely részeket fedi le a „természetben”
Tisztelt Botond!
Mivel az adásvétel kapcsán az ügyvédi közreműködést nem tudja elkerülni, lévén az a földhivatali bejegyzés feltétele, ezért javaslom kiválasztani és megbízni a megfelelő szakértelemmel bíró ügyvédet, aki a vásárlás teljes folyamatán keresztül fogja Önt navigálni tanácsadással, okirat-szerkesztéssel, ellenjegyzéssel és földhivatali ügyintézéssel.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- HENRIETTA 46335 számú kérdése
- 2014-09-12
TISZTELT ÜGYVÉD UR ÉS HÖLGYEM!KÉRNÉM A SEGITSÉGÜKET!MEGSZERETNÉK VÁSÁROLNI EGY 5 LAKÁSOS UDVARBAN EGY INGATLANT,DE MAGA AZ INGATLAN PER ÉS TEHER MENTES,VISZONT AZ OSZTATLAN KÖZÖS TELKEN ADDÓSSÁG VAN!EZ ENGEM MENNYIRE ÉRINT HÁTRÁNYOSAN?!NEM SZERETNÉK MÁSOK MIATT ÉVEKIG FIZETNI!SOROKSÁRI INGATLAN AMUGY!VÁLASZUKAT NAGYON KÖSZÖNÖM!!
Tisztelt HENRIETTA!
A kérdés alapján nem tudok egyértelmű és korrekt választ adni, a tulajdoni lapot kellene látni elsősorban. Amennyiben megküldi nekem, úgy tudjuk érdemben folytatni a párbeszédet.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- HENRIETTA 46289 számú kérdése
- 2014-08-24
TISZTELT ÜGYVÉD UR!NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM HOGY ILYEN GYORSAN VÁLASZOLT,DE ELFELEJTETTEM MEGIRNI,HOGY EZ EGY CSALÁDI HÁZ 150-M-ES!EBBEN AZ ESETBEN?!1/72 RÉSZ VÁSÁRLÁSA ESETÉN! 1116 BUDAPEST BEREGSZÁSZ UTCA31. HRSZ:2538/14
Tisztelt HENRIETTA!
Fenntartom a korábbi válaszomat, az 1/72-ed rész megvásárlása az ingatlan 1/72-ed részének használatára jogosítja, ez független attól, hogy mekkora az egész ingatlan. Ismételni szeretném ügyvéd nélkül ne lépjen tovább!
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- HIRMAN HENRIETTA 46285 számú kérdése
- 2014-08-23
TISZTELT ÜGYVÉD UR ÉS ASSZONYOM!KÉRMÉM A SEGITSÉGÜKET.VAN BUDAPESTEN EGY 11-IK KERÜLETI INGATTLAN AMIT SZERETNÉK MEGVÁSÁROLNI ÉS A TULAJNAK 1/72 RÉSZE VAN HÁZ RÉSZ SZÁM:2538/14 TELJES CIM 1116 BP 11-IK KER.BEREKSZÁSZ UT31, MEG SZERETNÉM KÉRDEZNI,HOGY MEGVÁSÁRALHATÓ-E UGY HOGY SEMMI HÁTRÁNYOM NEM KELETKEZIK?! KÉT GYERMEKEM VAN ÉS NEM SZERETNÉK AZ UTCÁRA KERÜLNI HA KIFIZETEM AZ INGATTLAN VÉTEL ÁRÁT!VAGY MIEN JOGOM LESSZ OTT LAKNI!NAGYON KÖSZÖNÖM VÁLASZUKAT!
Tisztelt HENRIETTA!
Ha egy ingatlannak 1/72-ed részét veszi meg, akkor elvileg annak 1/72-ed részét használhatja. Ha ez egy konkrét lakást vagy lakrészt jelent, akkor nincs gond, de ha csak egy meghatározhatatlan ingatlanrészt, akkor a lakhatása nem lesz biztosítva. Tekintve hogy az adásvételhez mindenképpen szükséges lesz az ügyvédi közreműködés, ezért javaslom, hogy keressen meg engem az alábbi elérhetőségek valamelyikén, úgy közvetlenül is tudok segíteni, elsőként pl. egy hármas - eladó-vevő-ügyvéd - konzultációval.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- margit 46247 számú kérdése
- 2014-08-11
TISZTELT ÜGYVÉDEK!
Ügyvédi letétbe kerülne az általunk adandó foglaló, amíg kiderül, hogy a bankkal az eladó egyezségre tud-e jutni.
Kérdésem a következő: ügyvédi letétbe lehet-e utalni a pénzt, vagy csak készpénzben lehet adni?
Köszönettel várom válaszukat!
Margit
Tisztelt margit!
Ezt a kérdést a letétkezelő ügyvédnek kell feltenni, az ő lehetőségei határozzák meg az Önök lehetőségeit, de jogi akadálya nincs az utalásnak.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Kata 46170 számú kérdése
- 2014-07-17
Tisztelt Ügyvédi Iroda!
A következő kérdésem volna:
A lakásomnak 2/3 - 1/3 arányban vagyunk tulajdonosai a volt élettársammal (nem volt bejegyzett élettársi kapcsolat), és szeretnénk megszüntetni a közös tulajdont. Ő szívesen lemond az 1/3 részéről akár az én javamra, akár a gyermekünk javára, de nem tudjuk, hogy melyik változat milyen költségekkel (adó, illeték és minden egyéb költség) járna, és hogy adásvétellel, ajándékozással vagy milyen módon lenne célszerű ezt megejteni. Most járt le a hitelszerződés, tehát aktuális ennek az ügyintézése. Kérdésem még, hogy az Önök irodája vállal-e ilyen jellegű szerződéskötést.
Felmerült az is, hogy eladnám a lakást és egy másik (nagyobb értékű) ingatlant vennék helyette. Ehhez viszont szeretném tudni, hogy ha pl. a gyerek nevén lenne az 1/3, az mennyivel hosszabbítaná meg a lakáseladást, vásárlást (a gyámhivatal miatt) és mivel járna, vagy ha még mindig a jelenlegi tulajdonviszonyokkal adnánk el, akkor annak milyen következményei lennének.
Köszönöm szépen előre is a választ,
Kata
Tisztelt Kata!
Az első kérdésére - vállalunk-e ilyen ügyeket - igen a válaszom! :)
Az illeték szempontjából az ajándékozás a gyermek felé lesz a legolcsóbb jogcím, annak mértéke 0 %, mivel egyenesági leszármazók egymás közötti ügyletéről beszélünk.
Ez adófizetési kötelezettséget sem von maga után, hiszen senki nem szerez jövedelmet.
Ha viszont az eladás is felmerül, mint lehetőség, akkor azt érdemesebb lenne úgy bonyolítani, hogy még most eladják az ingatlant a volt élettársával közösen, majd azt követően vásárol a gyerekkel közösen, ahol az Ő részét az édesapjától kapott (ajándék)pénz biztosítja részben vagy egészben.
Az sem kizárt, hogy a gyerek szerzése után történjen meg az eladás és a másik vásárlás, de ez a gyámhatóság miatt kissé nehézkesebb, másrészt az eladott ajándék ingatlanrész nyomán mindenképpen lenne adófizetési kötelezettsége a gyereknek.
Az eladáson Önöknek adófizetési kötelezettségük lehet, de ennek pontos számításához nem állnak rendelkezésre a megfelelő és szükséges információk (szerzés időpontja, jogcíme és vételár, ill. tervezett eladási ár). Ha ezeket megküldi, úgy ebben a kérdésben is tudok segíteni!
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Ágnes 46134 számú kérdése
- 2014-07-05
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Vásárolni szeretnék egy jelenleg épülő félben lévő társasházban 2 lakást. Külföldi állampolgár (letelepedési joggal tartózkodik Mo.-on) önerőből építi. Már a foglaló összegét állapítottuk meg, amit pár nap múlva át is adtam volna, amikor azzal a kéréssel álltak elő, hogy a 2015 év, legkésőbb júniusra beköltözhető lakások tulajdoni bejegyzését engedjem meg kérésükre, hogy csak 2017-ben jegyezhessék be a nevemre.
Nem tudom, hogy mivel tudnám bebiztosítani magamat afelől, hogy miután kifizettem 10% kivételével a teljes vételárat, esetleg mégsem nyerhetek tulajdoni jogot.
Kérdésem: Bele mehetek így a vásárlásba?
Tisztelettel: Ágnes
Tisztelt Ágnes!
Elvileg biztonságosan kialakítható ilyen tartalommal egy adásvételi szerződés, de érdemes lenne pontosan ismerni az eladó motivációját is, hogy miért is szeretné ezt a megoldást. Tekintettel arra, hogy az adásvételi szerződés megkötésénél az ügyvédi közreműködés kötelező, ill. ebben az "érzékeny" helyzetben egyébként is fontos lesz az ügyvéd szerepe, javaslom, hogy az ügyvéd kiválasztásánál fokozottan figyelmesen járjon el. Amennyiben igényli, úgy Irodánk is készséggel áll a probléma megoldása kapcsán az Ön rendelkezésére.
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu