Tisztelt Ügyvéd Úr!
Feleségemmel első ingatlanunk vásárlását tervezzük, mellyel kapcsolatban a lehetőségeinkhez képest szeretnénk a vagyonszerzési illeték, illetve későbbiekben az adó mértékét minimalizálni. Mivel párom elmúlt 35 éves, én viszont még nem, ezért egy olyan elképzelésem lenne, hogy először a kedvezményes 2%-os illetékért 15 millió Ft alatti értékben vásárolnék egy kisebb átmeneti lakást. Ezt követően minél hamarabb (1 éven belül) tovább is értékesíteném az ingatlant és megvásárolnám az általunk vágyott nagyobb, drágább lakást, így a második illetékfizetést meg tudnám spórolni a kis lakás eladási árára vonatkozóan, az "csak" a különbözet kapcsán terhelne.
Feleségem ebbe a folyamatba hogyan, mikor tudna bekapcsolódni társtulajdonosként a lehető legkisebb költséggel? Felmerült bennem, hogy a kis lakás megvásárlása után elajándékozom neki az ingatlan 50%-át, mely után neki nem kellene illetéket fizetnie. Viszont a kis lakás gyors (1 éven belüli) eladásánál így neki a megszerzett tulajdonrésze értékének vonatkozásában adóznia kellene 15%-ot. Ez alapján érdemesebb lenne a második, hosszabb ideig megtartani tervezett lakásnál elajándékozni neki a fele tulajdonrészemet.
Ugyanakkor ha esetleg a vételáránál drágábban tudnánk eladni az első kisebb ingatlant és az eladáskor ajándékozás miatt már csak 50%-os tulajdonnal rendelkeznék, akkor engem már nem terhelne adófizetési kötelezettség, hiszen vagyonom nem nőne.
Kérdésem, hogy jól értem-e a szabályozást, helytállóak-e a fenti állításaim? Illetve kérdésem még, hogy az illetékkedvezmények kombinálhatóak-e? Ha az említett példámnál a második lakás "új lakás" lenne, akkor 15 millió Ft + a kisebb lakás eladási ára értékben nem terhel illetékfizetési kötelezettség, csak az ezek fölött fennmaradó rész vonatkozásában?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Dávid