• Judit 29957 számú kérdése
  • 2008-12-17

Tisztelt Ügyvéd Nő!

Kérdésem a következő:
Egy 19 albetétből álló társasházban lakom, melyből 5 albetét irodahelyiség, a többi lakás. Ezen 5 irodahelyiségnek egy a tulajdonosa. Az épület L alakú, és egyik szárnyában helyezkedik el az 5-ből 4 irodahelyiség, a másik szárnyban 1 irodahelyiség es a lakások.
Az irodák tulajdonosának ( és a lakóknak is kölcsönösen) több problémája van a társasházzal, ami odáig fajult, hogy a társasház szinte működésképtelen.
Emiatt az 5 albetét tulaldonosa úgy határozott, hogy az L alak egyik szárnyában lévő 4 irodahelyiségével "kiválik" a társasházból.
Kérdésem, hogy a társasházi törvény ismer-e egyáltalán ilyen fogalmat, van-e lehetőség kiválásra, és így egy épületre két társasház alapítására?
Ennek folyamata hogyan zajlik?
Felteszem kell hozzá közgyűlési határozat, melyben a tulajdonostársak hozzájárulnak a kiváláshoz, de ennek meghozatalához milyen szavazat szükséges? (alapító okiratunk nem rendez ilyen kérdést, így az ehhez szükséges szavazatarányt sem rögzíti).
És ha a kiválásnak van is jogi lehetősége, az nem akadály, hogy az épület szerkezetileg összekapcsolódik? (és gondolom gépészetileg is:víz, villany, csatorna...)

Válaszát ezúton is megköszönöm:
Judit

Kedves Judit!Álláspontom szerint nem, mert a társasházi tv.8.§(2)szerint TÖBB épületből álló társasház esetén az egy v.több épületben lévő lakások tulajdonosainak többsége kérheti bíróságtól önálló társasház alapítását.
Tisztelettel
dr.Kocsis Rita ügyvéd
9700 Szombathely, Puskás Tivadar u. 3.
+36 30 3331184
http://www.forcekft.hu
drkocsisrita@forcekft.hu

Közösségi oldal: