- Ágnes 47212 számú kérdése
- 2015-08-31
100%-os tulajdonosa vagyok egy öröklakásnak, melynek felét haszonélvezet terheli, és jelenleg a teljes lakásban a haszonélvező lakik. A nyár közepén a haszonélvezővel egyetértésben elhatároztuk, hogy eladjuk, és kisebb lakást veszünk. A lakás eladására 6 hónapos kizárólagos szerződést kötöttem az egyik ingatlanközvetítő céggel. Az ingatlanos több érdeklődőt hozott. Az idős haszonélvező (85 éves) egészségi állapota azonban hirtelen leromlott és kis híján járás-képtelenné vált, így jelenleg nem tud új lakásokat nézni, sőt, betegségére való tekintettel, érdeklődőket sem tud fogadni. Amennyiben egyáltalán van remény a felépülésre, az is hónapokat vehet igénybe. Az ingatlanos időközben komolyabb érdeklődőt is hozott, és vételi ajánlatot akart velünk aláíratni, de ebbe nem mentünk bele. Az ingatlanossal kötött szerződésben többek között az is szerepel, hogy nem tagadhatom meg a lakás bemutatását a vevő jelölteknek, mert ellenkező esetben élhet kártérítési igényével.
Betegségre való hivatkozással fel lehet-e bontani a szerződést az ingatlanközvetítővel, ill. követelhetnek-e kártérítést, ha betegségre való tekintettel nem tudjuk megmutatni a lakást az érdeklődőknek, ill. nem tudunk újakat keresni?
- dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd válasza
- 2015-09-13
Tisztelt Ágnes!
A szerződés rendelkezéseiből kell kiindulni, így azt kell teljesíteni a feleknek. A felmerült újabb körülmény miatt azonban van egy speciális lehetőség, a szerződés módosításának kezdeményezése bírósági úton,ezt az alábbi idézet szabályozza: "6:192. § [Bírósági szerződésmódosítás]
(1) Bármelyik fél a szerződés bírósági módosítását kérheti, ha a felek közötti tartós jogviszonyban a szerződés megkötését követően előállott körülmény következtében a szerződés változatlan feltételek melletti teljesítése lényeges jogi érdekét sértené, és
a) a körülmények megváltozásának lehetősége a szerződés megkötésének időpontjában nem volt előrelátható;
b) a körülmények megváltozását nem ő idézte elő; és
c) a körülmények változása nem tartozik rendes üzleti kockázata körébe.
(2) A bíróság a szerződést az általa meghatározott időponttól, legkorábban a szerződésmódosításra irányuló igény bíróság előtti érvényesítésének időpontjától kezdődően úgy módosíthatja, hogy a körülmények megváltozása miatt egyik fél lényeges jogi érdeke se sérüljön."
Tisztelettel
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
http://www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
Közösségi oldal: