• Tamás 50013 számú kérdése
  • 2022-10-02

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szeretném a segítségét kérni bérleti szerződésünk felmondásával kapcsolatban.
Bérlőként határozott idejű lakásbérleti szerződést kötöttünk, mely 12 hónap múlva határozatlan bérleti szerződéssé változik. Sajnos nagyon nehéz helyzetbe kerültünk, mivel munkahelyváltás miatt másik városba kell költöznünk, viszont még csak a 4. hónapja lakunk az ingatlanban. A szerződésben szereplő részek alapján nem teljesen egyértelmű számunkra, hogy megengedi-e a szerződés vagy sem a rendes felmondás lehetőségét, értelmezésünk szerint az egyes részek némiképp ellentmondásosak a szerződésben a felmondással kapcsolatban. (A szerződéskötéskor 2 havi kauciót fizettünk.)

A szerződésben a következő részek vonatkoznak a felmondásra:

„Amennyiben Bérlő a Bérleti jogviszonyt 12 hónapon belül rendes felmondással felmondja, úgy a kaució összegéről lemond és annak teljes összege Bérbeadónál marad bánatpénzként.”
„Felek a szerződést határozatlan, de legkevesebb 12 hónapos időtartamra kötik. A bérleti jogviszony ezen időszaka alatt rendes felmondással nem mondható fel Bérbeadó részéről.”
„A szerződést Felek közös megegyezéssel írásban bármikor felbonthatják vagy módosíthatják.”
„A szerződés egyoldalúan, rendes felmondással - a bérleti jogviszony egy éves fennállását követő hatállyal - írásban, indoklás nélkül, az érintett hónap 15. napjáig előterjesztett nyilatkozatban, a következő hónap végére mondható fel.”
A következő kérdésekben szeretnénk a segítségüket kérni:

Felmondhatjuk-e bármilyen módon rendes felmondással (a kaució bukásával, mint bánatpénz) a szerződést a 12 hónap letelte előtt?
Amennyiben nem lehetséges a rendes felmondás a szerződés alapján, tehát szerződésszegést követnénk el, Önök szerint ki kell-e fizetnünk a maradék hónapokra a bérleti díjat is a kaució bukása mellett?
Segítene-e bármit a helyzeten, ha adott esetben tudnánk magunk helyett bérlőt találni?
Válaszát és segítségét előre is nagyon hálásan köszönjük!

Tisztelettel:
Tamás

Kedves Tamás!
A szerződés meglehetősen "kusza", bármelyik megoldás mellett lehet érvet felsorolni. Meg kellene próbálni egyeztetni a bérbeadóval és valóban jó megoldás lenne a "helyettes" bérlő állítás.
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu

Közösségi oldal: