Tisztelt Ügyvéd Úr!
A következő kérdések miatt fordulok Önhöz.
2024 júliusában vásároltunk Bp-en a családi ikerházat.
Az adásvételi szerződés megkötése és a birtokbaadás derült fény arra a tényre, hogy ház kertjében van egy „nem regisztrált szolgalmi jog” a szomszédok szennyvízelvezetésére vonatkozóan. Ezt a szolgalmi jogot az FCSM adta tudomásunkra, a napokban.
Ez a valóságban úgy néz ki, hogy van egy emésztő szerű gödör, ahol van egy T alakú bevezetés, ahova jobb oldalról a szomszéd, középen a mi szennyvizünk folyik be, bal oldalon pedig haladunk tovább a következő szomszéd irányába és így tovább, még 2 ingatlannal, majd a vége egy távolabbi, merőleges utcában található szennyvíz csőbe torkollik.
Ez az akna nyitott, egy vaslemez fedi. Eladáskor virágokkal volt elrejtve.
A mi utcánkban van az FCSM részéről egy pár éve telepített gerinc cső, ami ráadásul az esővizet is képes fogadni. Erre mi rácsatlakozhatunk, ezt írja az FCSM.
Mi ezt a szennyvízátfolyó aknát meg szeretnénk szüntetni. Egészségtelen, ráadásul csak a baj van vele, mert dugulás is volt már és lesz is várhatóan. Továbbá a szolgalmi joghoz mi nem járulunk hozzá erről minket nem tájékoztattattak, alá nem írtunk ilyen papírt és a tulajdoni lapon sem szerepel ez a tény.
Másik kérdés ugyanezzel az ingatlannal kapcsolatosan:
Már lakva, a szigetelés közben derült fény arra a tényre, hogy a villamos energia egy háromfázisú olvadó (homoktöltetű) biztosítékon keresztül érkezik a házba, amihez mi hozzáférhetnünk, ugyanis nincs plombálva a fém doboz. A probléma ezzel az, hogy az olvadó biztosíték és a villanyóra között van egy nem mért szakasz, továbbá korszerűtlen is. Az eladók erről sem adtak tájékoztatást, azonban szóban arról biztattak minket, hogy a villamoshálózat fel van újítva. Nem szeretnénk a szolgáltatóval konfrontálódni, szeretnék a helyzetet normalizálni.
Békés szándékunk van, de úgy gondoljuk, hogy ezek a tények jelentősen értékcsökkentőek és ezekről a tényekről tájékoztatnia kellett volna minket az eladónak. Az eladó egyébként a szembe szomszéd.
Kérdésünk az, hogyan tudjuk ezeket a hibákat, tényeket, az eladóval megbeszélni, van e bármilyen lehetőségünk a helyreállítás teljes kifizettetésére?
Kártérítési igénnyel élhetünk-e, hiszen szükség esetén a villamos hálózathoz már csak a szigetelés után lehet hozzányúlni és a szennyvízkérdés is csak kertrendezéssel orvosolható.
Köszönöm válaszát.
SzViktor
Kedves Ügyvéd úr!
4 lakásos társasházi ingatlant vásároltunk másfél évvel ezelőtt. Most el akarják zárni a vizet a th-ban, mert a th-nak van egy 2.400.000 ft-s tartozása, amiről mi nem tudtunk és a kialakulásához sincsen közünk. Kötelesek vagyunk kifizetni a tartozás negyedét? Illetve ha igen, van-e mód ennek visszaigénylésére?
Válaszát előre is köszönöm.
Petra
Tisztelt dr. Nagy Zoltán!
Pár hónapja vásároltam egy régiépítésű földszinti téglalakást, viszont már csak az átadás után vettük észre, hogy több szobában js teljes falfelületek vannak gipszkartonnal burkolva és mögötte vizesednek a falak. Ez szabad szemmel nem volt látható, polc felrakásánál vettük észre. Az eladó erről nem tájékoztatott az eladás előtt.
Lehetséges emiatt bármilyen kártérítés igénylése az eladótól?